Usługi serwisowe

KLIMATYZATORY

 

SERWIS KLIMATYZACJI

 

Nasza firma wykonuje profesjonalny serwis urządzeń klimatyzacyjnych typu split, multi-split .

 

Standardowa konserwacja i serwis urządzeń klimatyzacyjnych obejmuje następujące czynności:

  • przegląd obudowy urządzenia,
  • przegląd połączeń elektrycznych,
  • sprawdzenie szczelności układu chłodniczego,
  • sprawdzenie ciśnień pracy na ssaniu i tłoczeniu,
  • czyszczenie filtrów powietrza w jednostkach ściennych, podsufitowych, kasetonowych oraz wymiana filtrów w urządzeniach kanałowych.
  • czyszczenie skraplacza,
  • czyszczenie parownika,
  • sprawdzenie układu odprowadzenia skroplin,
  • ewentualne uzupełnienie czynnika chłodzącego.

 

Okresową dezynfekcję urządzeń wewnętrznych zalecamy wykonywać jak najczęściej ze względów na zagrożenie, jakie niosą ze sobą bakterie i drobnoustroje żyjące w układach klimatyzacyjnych. Zalecamy serwis dwa razy w roku. Używamy tylko środków chemicznych z atestem PZH.

Regularny i dokładny przegląd utrzymuje wydajność pracy urządzenia na dobrym poziomie przez wiele lat, tym samym wydłuża jego żywotność zapewniając nadal doskonałą jakość powietrza i cichą pracę klimatyzatora.

 

PO CO PRZEGLĄDAĆ KLIMATYZACJĘ:

Poza czyszczeniem samych urządzeń klimatyzacyjnych konieczne jest regularne czyszczenie przewodów klimatyzacyjnych i wentylacyjnych – w pomieszczeniach mieszkalnych i biurowych należy to robić co najmniej dwa razy w roku. Natomiast raz na dwa lata (klimatyzacja) lub raz na trzy (wentylacja) powinno się przeprowadzać dezynfekcję kanałów, dzięki której z przewodów można usunąć wszelkie mikroorganizmy. Biocydy (środki stosowane do dezynfekcji) powinny być uniwersalne (umożliwiające likwidację wielu typów mikroorganizmów) i nieszkodliwe dla ludzi. O dezynfekcji trzeba pamiętać szczególnie w miejscach dużych skupisk ludzi (hotele, biura), gdyż w instalacjach klimatyzacyjnych i wentylacyjnych mogą bytować bakterie Legionella pneumophila, które powodują nieswoistą odmianę zapalenia płuc – legionelozę.

Choroba legionistów przypomina objawami grypę albo zapalenie płuc. Medycyna  dowiedziała  się,  o istnieniu tej choroby dopiero w 1976 roku. Do Filadelfii w USA zjechali się wtedy weterani legionu amerykańskiego. Ich spotkanie  wspomnieniowe zamieniło się w koszmar: na 186 gości i pracowników hotelu rzuciła się jakaś nieznana choroba. Wkrótce zmarło 29 weteranów i 5 osób z personelu.  Legionelozowe zapalenie płuc jest w Polsce uznana za chorobę zakaźną. Za pierwsze poważne zachorowanie uznaje się przypadek z roku 1976, kiedy to w Filadelfii prawie 200 uczestników spotkania weteranów z USA Legion zachorowało na chorobę podobną do zapalenia płuc. Pod drobiazgowym śledztwie stwierdzono, że zakażenie spowodowały bakterie bytujące w instalacji klimatyzacji hotelowej. Bakteria, nazwana Legionella pneumophila, świetnie rozwija się w środowisku wodnym w temperaturze 35-42°C (optimum rozwoju). Zakażanie odmianą płucną następuje poprzez kropelki wody (szczególnie więc niebezpieczny dla zdrowia jest aerozol wodno - powietrzny - krople o średnicy mniejszej niż 5 μm). Najlepiej rozpoznano występowanie bakterii w instalacjach wodociągowych. Sposoby zapobiegania jej rozwojowi w tych instalacjach znalazły odzwierciedlenie w polskim prawie – m.in. zwiększono wymaganą temperaturę c.w.u, (między 55 a 60°C z możliwością okresowego przegrzewania do 70°C, oraz wprowadzono obowiązek badania próbek wody na obecność Legionelli. Nie ma analogicznych przepisów zabezpieczających przed namnażaniem bakterii w instalacjach wentylacyjnych i klimatyzacyjnych – jedyną możliwością pozostaje wspomniana już regularna kontrola i dezynfekcja. Źródłem zakażenia w przypadku instalacji klimatyzacyjnych mogą być: wieże chłodnicze, komory zraszania, chłodnice z bezpośrednim odparowaniem wody, urządzenia wirowe mieszające wodę z powietrzem, nawilżacze parowe, wytwornice mgły, filtry, tłumiki i przewody. Choroba legionistów daje następujące objawy: wysoka gorączka (powyżej 38°C); utrata przytomności (lub inne objawy ze strony układu nerwowego) oraz kaszel i niewydolność oddechowa, możliwe są też objawy podobne do grypy czy chroniczne objawy ze strony przewodu pokarmowego lub oddechowego. Legionellozę można leczyć skutecznie, jeśli zostanie właściwe rozpoznana – antybiotyki rutynowe dla zapalenia płuc nie są skuteczne. Niewłaściwe rozpoznanie jest przyczyną stosunkowo wysokiej śmiertelności – zgodnie z szacunkami WHO wynosi ok. 13 - 20%. W obecnych czasach groźba jest nadal realna – ostatnie duże epidemia tej choroby, wywołane bakteriami obecnymi w instalacji klimatyzacji, miała miejsce w Anglii w 2002 roku (114 zachorowań) oraz w czerwcu 2006 roku gdy  aż 149 osób zachorowało w hiszpańskiej Pampelunie.
Według danych European Working Group for Legionella Infections (EWGLI) rocznie w 36 krajach europejskich na chorobę zapada około 10 tys. osób. Na całym świecie - według szacunków Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) - od 20 do 100 tys. Tak wielkie rozbieżności w ocenie skali zachorowań wynikają z niewystarczającej liczby przeprowadzonych badań.
Klimatyzacja służy komfortowi i zdrowiu tylko wtedy, kiedy jest właściwie eksploatowana, konserwowana i serwisowana. W przeciwnym razie instalacja klimatyzacyjna może okazać zamiast  źródłem przyjemności - źródłem kłopotów zdrowotnych.